Piše: Yuri Morozov
Feldenkrais metoda je oblik somatske edukacije koja ima za cilj poboljšanje pokreta i unapređenje opšteg blagostanja kroz povećanu svest o svom telu. Razvio ju je Moše Feldenkrais (Moshé Feldenkrais), izraelski fizičar i stručnjak za džudo, sredinom 20. veka.
Metoda se zasniva na principima fizike, biomehanike i razumevanju sposobnosti mozga da uči i prilagođava se. Uključuje blage pokrete i fokusiranu pažnju kako bi se poboljšali fleksibilnost, koordinacija, držanje tela i samosvest.
Glavni pristup u Feldenkrais metodi je Osvešćivanje kroz pokret (OKP). U lekcijama OKP-a, učenici se uključuju u vođene nizove pokreta, dizajnirane tako da povećaju svest o uobičajenim obrascima kretanja i istraže nove načine kretanja.
U celini, Feldenkrais metoda naglašava važnost svesnog kretanja i povezanosti tela i uma u postizanju poboljšane fizičke funkcionalnosti i neuroplastičnosti mozga.
Razumevanje neuroplastičnosti
Feldenkrais metoda naglašava koncept neuroplastičnosti, što se odnosi na sposobnost mozga da se reorganizuje formiranjem novih neuronskih veza tokom čitavog života, kao odgovor na učenje, iskustvo i povrede. Moše Feldenkrais, osnivač metode, prepoznao je duboke implikacije neuroplastičnosti za ljudski potencijal i blagostanje.
Neuroplastičnost izaziva tradicionalno viđenje da je struktura mozga fiksna i nepromenjiva nakon određenog uzrasta. Umesto toga, ističe se izvanredna sposobnost mozga za prilagođavanje i rast. To znači da pojedinci, kroz usmerenu pažnju, učenje i vežbanje, mogu preoblikovati svoje mozgove kako bi poboljšali različite funkcije, uključujući kretanje, senzacije, kognitivne sposobnosti i emocionalnu regulaciju.
Feldenkrais metoda koristi principe neuroplastičnosti kako bi olakšala pozitivne promene u kretanju i funkciji. Kroz blage, istraživačke pokrete i vežbe, praktikanti stvaraju prilike za formiranje novih neuralnih puteva u mozgu i za fino podešavanje postojećih. Kroz ponovljenu praksu i pažnju na nijanse kretanja, pojedinci mogu poboljšati koordinaciju, fleksibilnost i opšte blagostanje.
Principi neuroplastičnosti i Feldenkrais metode proširuju se izvan formalnih sesija vežbanja. Praktikanti su ohrabreni da primenjuju svoju novootkrivenu svest i poboljšane obrasce kretanja u različite aktivnosti u svakodnevnom životu, poput hodanja, sedenja, pružanja i interakcije s drugima. Na taj način, mogu nastaviti da ojačavaju pozitivne promene i podstiču kontinuirani rast i prilagođavanje.
Samootkrivanje i učenje su ključni elementi
Samootkrivanje u Feldenkrais metodi podrazumeva putovanje ličnog istraživanja. Praktikanti se podstiču da istraže svoje obrasce kretanja, navike i ograničenja bez osude. Kroz ovaj proces, pojedinci stiču uvid u to kako se kreću i funkcionišu, otkrivajući skrivene potencijale i oblasti za poboljšanje.
Centralno za samootkrivanje je postajanje svesnim svojih navika. To uključuje i fizičke navike u kretanju i mentalne navike u percepciji i reakciji. Posmatrajući navike, praktikanti mogu identifikovati one koje mogu biti ograničavajuće ili neefikasne, otvarajući put za novo učenje i rast.
Učenje u Feldenkrais metodi je iskustveno. Umesto oslanjanja samo na spoljašnja uputstva, pojedinci uče aktivnim angažovanjem u istraživanju pokreta i senzornim iskustvima. Kroz upotrebu praktične podrške i verbalnih sugestija od strane praktikanta metode, učesnici razvijaju duboko razumevanje svojih tela i potencijala kretanja.
U celini, samootkrivanje i učenje su ključni principi u Feldenkrais metodi, omogućavajući pojedincima da prodube svoje razumevanje sebe, prošire svoje mogućnosti kretanja i razviju veći osećaj blagostanja. Kroz svesno istraživanje i nenadmeno posmatranje, praktikanti se upuštaju u putovanje ličnog rasta i transformacije.
U konačnom, sve se svodi na svest
U Feldenkrais metodi sve se vrti oko svesti. To nije samo površna svest o našem telu i pokretima; to je duboko proživljena, senzorna svest koja nam omogućava da otkrijemo dublje slojeve našeg bića. Kroz pažljivo posmatranje svojih pokreta osvešćujemo svoje navike, okolinu i senzacije koje nas oblikuju. Svaki pokret postaje prilika za istraživanje, za dublje uranjanje u sopstveno biće. Kroz ovaj proces, ne samo da postajemo svesniji svojih pokreta, već i svesniji sebe – svojih unutrašnjih procesa, svojih reakcija, svojih ograničenja i potencijala. U Feldenkrais pristupu, svest je put ka oslobađanju naše prirodne sposobnosti da se krećemo sa lakoćom i elegancijom.
U konačnom, sve se svodi na svest – svest o tome ko smo, kako se krećemo, i kako možemo rasti i razvijati se kroz našu sposobnost da se otvorimo novim iskustvima i spoznajama.
Yuri Morozov
Yuri Morozov je Feldenkrais praktičar u obuci, terapeut maser i instruktor hatha joge. Dugogodišnji rad sa telom započeo je kroz sport i vojnu službu, kasnije proširujući svoje veštine kroz ronjenje, različite vrste treninga i masažu. Trenutno je fokusiran na širenje Feldenkrais metode u Srbiji kroz redovne nedeljne časove (već postoje 4 grupe), organizovanje kraćih i dužih radionica, kao i individualni pristup jedan na jedan, u skladu sa potrebama klijenata.