Piše: doc. dr Gordana Marković
Ajurveda je drevna indijska medicina koja, vekovima unazad, ljudima omogućava da na lep i jednostavan način teže savršenom zdravlju. U prevodu, ajurveda znači nauka o životu i ona to zaista i jeste, jer znanje na čijim se temeljima zasniva, od trenutka kada počnemo da ga primenjujemo, oplemenjuje sve aspekte našeg života.
Primenjujući ajurvedsku medicinu lekar kreira tretman vodeći računa o mentalnom, telesnom i socijalnom aspektu naše ličnosti, ali i o aspektu vremena i prostora u kome živimo. Na taj način mi nalazimo svoj put i dostižemo unutrašnju ravnotežu. Poštujući ajurvedske preporuke mi usklađujemo naše biće sa prirodom i njenim ciklusima i lagano i jednostavno unapređujemo svoje zdravlje. Otkrivanjem tajni prirodnih procesa, dodatno učimo kako da se povežemo sa sobom i, težeći unutrašnjem miru, prizivamo i privlačimo blaženstvo u život.
Ajurveda se, na zadovoljstvo mnogih, primenjuje u razvijenim državama širom sveta, a zahvaljujući odluci Ministarstva zdravlja, spada u grane tradicionalne medicine koje se primenjuju i kod nas.
Osnovni cilj ajurvede nije borba protiv bolesti, već podizanje odbrambenih kapaciteta našeg celokupnog bića do nivoa koji mu omogućava da ostane imun na različite štetne agense, koji se nalaze svuda oko nas. To se postiže konstantnom težnjom ka uspostavljanju dubokog sklada između duha, tela i osećanja.
Ajurvedsko znanje svakom čoveku omogućava precizno upoznavanje sa sopstvenom individualnošću, sa ličnim kapacitetima i slabim tačkama, na osnovu kojih ajurvedski lekar preporučuje potrebne preventivne mere ili terapiju. Sve preporuke u ajurvedskoj medicini su specifične po tome što su kreirane posebno za nas i u skladu sa našim individualnim potrebama. Upravo se u toj činjenici kriju i lepota njene preventivne primene i efikasnost terapije.
Osnovni principi ajurvede
Prema Ajurvedi, sav živi i neživi svet sačinjen je od tri osnovna principa koji se nazivaju Vata doša, Pita doša i Kafa doša. Ovo su tri veoma bitna pojma u Ajurvedi, na čijim karakteristikama se zasnivaju kako postavljanje dijagnoze i terapija, tako i izbor preventivnih mera za svaku osobu pojedinačno. Sve što je u nama i oko nas, možemo predstaviti pomoću ova tri pojma.
Vata doša u našem organizmu koordinira radom lokomotornog sistema koji nam omogućava kretanje, cirkulacijom krvi, širenjem i skupljanjem pluća tokom disanja, uključena je u peristaltiku creva, aktivnosti nervnog sistema, ali i u najsuptilnije procese koji su na nivou našeg genetskog materijala. Kada ona nije u balansu, mogu se razviti različita psihička i neurološka oboljenja, hronični bol, nadutost, opstipacija, nesanica, ali i mnogi drugi poremećaji zdravlja.
Pita doša koordinira metaboličkim procesima i razmenom energije, tako da je ona odgovorna za varenje, hormonalni balans, rad naših žlezda. Kada ova doša nije u balansu, mogu se javiti hormonalne neravnoteže, hematološka oboljenja, poremećaj funkcije jetre, gastritis, čir, razdražljivost, ljutnja…
Kafa doša nam obezbeđuje kvalitetnu telesnu strukturu, biološku snagu, imunitet… Njena neravnoteža može prouzrokovati pojavu otoka, dijabetes, astmu, slab imunitet…
Kada svaka doša koordinira svojim funkcijama mi smo zdravi, srećni, dobronamerni, mudri… Pojavom neravnoteže u našoj fiziologiji, prirodni procesi menjaju tok, funkcija organa se remeti i malo pomalo razvijaju se najrazličitije bolesti, u zavisnosti od stepena i tipa neravnoteže.
Najznačajniji dijagnostički metod za detekciju stanja u našoj fiziologiji predstavlja pulsna dijagnostika. Ovaj metod meni kao lekaru omogućava da za svega par minuta dobijem uvid o kvalitetu doša, subdoša, tkiva, vatre varenja i drugih karakteristika osobe koju pregledam. Dodatne smernice u kreiranju tretmana predstavljaju analiza fizičkih, mentalnih i emotivnih karakteristika, kao i podaci o raznim simptomima koje osoba sama daje.
Dakle pulsna dijagnostika nam omogućava da neravnotežu u fiziologiji uočimo mnogo pre manifestacije bolesti. Zahvaljujući tome, adekvatnim tretmanom, u veoma visokom procentu, možemo stimulisati vraćanje fizioloških procesa u balans i zaustaviti proces koji bi doveo do pojave oboljenja.
Prema ajurvedi, postoji 6 nivoa razvoja bolesti. Prva četiri nivoa su različiti stepeni neravnoteža pomenutih doša, koje ajurvedski lekar ustanovi pregledom pulsa pacijenta. Tek peti stadijum je manifestovano oboljenje koje bismo, jezikom zapadne medicine, definisali kao akutnu bolest, dok je šesti stadijum ono što predstavlja hroničnu bolest.
Kako ajurvedu inkorporirati u savremen način života?
Ajurvedske preporuke se veoma lako inkorporiraju u svakodnevni način života, jer su prirodne i jednostavne.
Osnovni princip je da se što bolje uskladimo sa ritmom prirode, da jedemo u skladu sa svojom konstitucijom i da te nove preporuke ne budu još jedan izvor stresa, već zadovoljstvo. Naravno, neophodan uslov je pre svega volja svakog pojedinica da manje ili više koriguje navike koje nisu u skladu sa njegovom prirodom.
Veoma je važno da budemo dobro povezani sa sobom i svesni svojih potreba i da se trudimo da, umesto da te potrebe ignorišemo, pravimo za sebe izbore koji su u skladu sa našom suštinom.
Kad je ishrana u pitanju, ajurvedska medicina preporučuje organsku laktovegetarijansku ishranu, s tim što ja svojim pacijentima uvek te preporuke maksimalno uskladim sa onim što je za njih i kulturološki prihvatljivo.
Sa druge strane, vrlo dobro znamo da hrana nisu samo različite namirnice koje jedemo, već i sve ono što primamo putem naših čula.
Zbog toga je važno da gledamo lepe prizore, slušamo miziku koja harmonizujuće deluje na našu fiziologiju, da biramo za sebe samo lepe stvari, kad god to možemo.
Ne mogu organske namirnice da neutrališu sve negativne efekte informacija koje dobijamo slušajući svakodnevno vesti, gledajući horor filmove, crne hronike i druge frustrirajuće sadržaje. Uz malo truda i volje, mi možemo kreirati naš lični prostor, u meri u kojoj nam to životne okolnosti dozvoljavaju i stvoriti svoju oazu mira i harmonije. U početku će to biti možda samo pet minuta dnevno bez mobilnog telefona, kompjutera i TV programa, ali vremenom, sigurna sam da ćemo se svi potruditi da to vreme produžimo. To je samo naš izbor i niko drugi to ne može kreirati za nas.
U Ajurvedi je dnevna rutina izuzetno važna. Ona podrazumeva da imamo redovno svoja tri obroka, da nikakve “zalogajčiće” ne uzimamo između njih, da ustajemo oko 6 h, spavamo u 22 h (najkasnije u 23 h) i da svakodnevno imamo bar sat vremena kvalitetne šetnje. To svako sebi može da priušti, ukoliko želi dugoročno da investira u svoje zdravlje.
Ali, ono što je možda i najznačajnije je način na koji prihvatamo životne izazove i iskušenja. Veoma često se u pulsu pacijenata manifestuju zameranje, ljutnja, patnja, tuga… Koliko god da imamo razloga za njih, važno je da se trudimo da te emocije otpustimo iz sebe, da se odvojimo od prošlosti, od negativnih i bolnih iskustava i da svakoga dana, neprekidno oprašatamo svima sve… To je jedini način da čisti i bez bilo kakvih očekivanja, zaista budemo prisutni u svakom trenutku koji živimo, da damo svetu najdivniji božanski deo sebe, a sebi priliku da isto primimo od drugih… Nekada sve ovo deluje preteško, ali je dostižno i rezultat je naše odluke da živimo bez zameranja drugima.
Oproštaj je ono što nas oplemenjuje i kada to postignemo, dajemo životu priliku da nas iznenadi i da nam donese mnogo više od onoga što bismo sami umeli da poželimo za sebe. Samo čista lepota i ljubav u našoj duši mogu privući blaženstvo u sve segmente našeg života.
Koje su prednosti ajurvedskog pristupa?
Prednosti primene ajurvedskih preporuka su pre svega osnaživanje svih naših kapaciteta. Talenti će bolje i brže doći do izražaja, a slabe tačke se neće aktivirati tako lako. Imunitet će nam biti bolji, bićemo lepši, zdraviji i imaćemo više uspeha u svemu što radimo.
Život u skladu sa ritmom prirode… Deluje kao jednostavna i uopštena preporuka, a zapravo je najdragocenija za dobro zdravlje i srećan život. Kada omogućimo našem organizmu da prati dnevne i sezonske promene u prirodi, mi ga na najbolji mogući način podržavamo u tome da bude u balansu. U suprotnom, on troši mnogo više energije kako bi tu ravnotežu zadržao, vremenom slabi i sve teže je dostiže, što je, prema Ajurvedi, jedan od inicijalnih razloga za nastanak bolesti.
Mnogi ljudi su danas skloni primenjivanju različitih tehnike ulepšavanja, ne razmišljajući o tome da zdrava ishrana, spavanje u 22 h i lepe misli najviše doprinose našoj lepoti. Sve to zajedno, u kombinaciji sa prirodnim etarskim uljima, koje možemo koristiti za negu i duše i tela, nema konkurenciju kada su naša unutrašnja i spoljašnja lepota u pitanju.
O svom izgledu najviše razmišljamo kada nam se leto približava i tada smo spremni da uradimo sve što je potrebno kako bismo izgledali lepo.
Usled stresa, neredovne i nepravilne ishrane, previše profesionalne angažovanosti i brojnih drugih faktora, toksini se nakupljaju u našem organizmu i utiču na naše misli i na to kako se osećamo.
Redovna periodična detoksikacija je sastavni deo Ajurvede i preporučuje se na prelazu između godišnjih doba, posle stresnih životnih perioda i u mnogim drugim specifičnim situacijama. Kada je praktikujemo preventivno, ona predstavlja jedan od najboljih i najzdravijih načina da se pripremimo za tople dane, da naša koža bude lepa i čista, da nam kosa sija, da naš digestivni sistem i u vrelim danima funkcioniše na najbolji mogući način. Programe detoksikacije uvek kreiramo, kao i sve ostale tretmane, u skladu sa individualnim potrebama svake osobe.
***
Doc. dr Gordana Marković
Doc. dr Gordana Marković je lekar sa više od 20 godina profesionalnog iskustva. Magistrirala je, specijalizirala i doktorirala na Medicinskom fakultetu u Beogradu ali je, pored zapadne medicine, edukovana i u oblasti tradicionalnih metoda lečenja i geštalt psihoterapije. U oblasti ajurvedske medicine, kojom se danas prevashodno bavi, školovala se u Indiji, Holandiji, Švajcarskoj i Austriji.
Danas je vodeći je predavač jedinog evropskog akreditovanog master programa iz ajurvede na Univerzitetu Alma Mater u Sloveniji. Pripada grupi najiskusnijih svetskih lekara iz oblasti Mahariši Ajurvede i predavač je po pozivu na brojnim svetskim ajurvedskim kongresima.
Pored Mahariši Ajurvede, priznati je međunarodni predavač Mahariši Aromaterapije, Sukshma Marma terapije i ajurvedskog Happy Healthy Mother and Baby programa.
Edukativni centar dr Gordane Marković možete kontaktirati putem broja telefona: 0638963331.