Piše: Jelena Malenović
Leto je sezona Pitta doše, jednog od tri energetska arhetipa od kojih je sačinjen čitav kosmos, pa tako i mi kao ljudska bića, kako kaže ajurveda.
Slično kineskoj medicini ajurveda koristi elemente i njihove kombinacije da objasni kvalitet sve materije od koje je sačinjen svet, odnosno forme u kojima se energija ispoljava: etar, vazduh, voda, vatra i zemlja.
Svaki od ovih elemenata ima svoje kvalitete a njihove kombinacije čine tri doše, ili tri energetska arhetipa od kojih je sve sastavljeno. Tako u našem telu, Vata upravlja pokretom i kretanjem, Pitta metabolizmom, a Kapha strukturom tela, kostima, mišićima, tetivama.
Svi imamo sve tri doše, a ono što je jedinstveno za svakoga od nas je njihov međusobni odnos, udeo u našoj konstituciji, samo naš sastav sa kojim se rodimo, poput energetskog otiska.
Možemo imati i samo jednu dominantnu ili, najčešće, kombinaciju dve pa čak i sve tri jednako zastupljene doše, i taj se odnos ne menja. Ono na šta mislimo kada kažemo da je određena doša u (dis)balansu je balans u okviru postojećeg odnosa doša.
Stoga je leto i period koji nam sledi pravi trenutak da obratimo pažnju na svoju Pitta došu, čija je energija sastavljena od elemenata vatre i vode. Kao element vatre Pitta predstavlja transformaciju, međutim unutar živih bića Pitta je uglavnom zastupljena kao tečnost.
Upravlja digestivnim traktom, metabolizmom i mentalnim planom. Osim za varenje hrane, Pitta je zaslužna i za varenje emocija, doživljaja, informacija. Svog sadržaja koji dobro balansirana Pitta dalje transformiše da podrži sebe i svoju okolinu.
Tako snažna Pitta može sve da svari i krene dalje. Pitta nije ni primarno mobilna kao Vata, ni primarno stabilna kao Kapha, već se širi, prodire, osvaja, zrači – zamisli vatru kako širi toplotu oko sebe i talas plime i oseke, to je Pitta kretanje.
Pitta je fizički i mentalno najsnažnija. Ona je zadužena za onaj deo nas koji pokreće, gradi, osvaja, razvija, podiže, pretvara u stvarnost, upravlja, organizuje, predvodi.
Balansirana Pitta ima blistav ten, dobar san, snažan imunitet, atletsko telo, neverovatan fokus i unutrašnji mir, odnosno sve kvalitete koji su ti potrebni da sa uspehom kreiraš svoju stvarnost.
Pitta van balansa može da ima probleme sa kožom, osipe, akne, i da lako gori na suncu. Preosetljiv digestivni trakt, od nadimanja, gasova, do dijareje, osećaja mučnine ili gorušice. Preterano znojenje, uopšte brzo zagrevanje tela, nesanice, kao i hronični premor i osećaj ljutnje, isfrustriranosti, preosetljivosti.
Na svu sreću, snažnoj Pitta konstituciji potrebno je tek malo pažnje kako bi se održala u balansu:
- meditacija zahvalnosti / vođenje dnevnika zahvalnosti
- balans između vežbi snage i mobilnosti, grupni sportovi ili šetnja u prirodi
- joga položaji koji stimulišu rad pankreasa, jetre, žučne kese, celog digestivnog trakta, tokapane tj. energije izbacivanja svega suvišnog iz organizma
- etarska ulja bergamota, ruže i sandalovog drveta
- masaža tela kokosovim uljem
- tuširanja hladnom vodom
- plivanje i boravak pored vode
- volontiranje i pružanje pomoći.
Ovo su neki od koraka preporučljivi za održanje balansa Pitta doše, a kako ajurveda posebnu pažnju pridaje ishrani, za balansiranu Pitta došu važni su i:
- redovni obroci, bez dugog gladovanja i preskakanja obroka
- dati prednost laganoj hrani koja hladi, takođe jesti prohlađene obroke, ne vrelo i vruće
- kada je potrebno smanjiti Pitta aktivnost, suva hrana može da pomogne nasuprot tečnoj
- ukusi koji balansiraju Pittu: slatko, gorko i trpko, dok slano, kiselo i ljuto mogu da je iritiraju.
Više o svim ukusima i principu ajurvedske kuhinje možete saznati na Jeleninom blogu.
Predlozi obroka za Pitta došu
OVSENI DORUČAK KOLAČIĆI SA URMAMA I KOKOSOVIM MLEKOM
Vreme: oko 30 min
Količina: 10-ak kolačića
Sastojci:
– 2 pune kašike krema od urmi
– 200 g ovsenih pahuljica
– 120 ml punomasnog kokosovog mleka
– 2 ravne kašičice samlevenog zlatnog lana
– pola kašičice sode bikarbone
– na vrh kašičice krupne morske soli
– pola šake godži bobica ili neko drugo suvo voće
– pola šake golice
Postupak:
150 g ovsenih pahuljica sameljite u brašno, ostatak ostavite za puniju teksturu kolača. U dubljoj posudi ili direktno u processor pomešajte ovsene pahuljice, lan, sodu bikarbonu i so. Umešajte urme i uz stalno mešanje dodajte kokosovo mleko da dobijete gušću smesu koja se ne sliva sa kašike. Na kraju umešajte suvo voće i golicu i kašikom sipajte u pojedinačne kalupe ili u veći pleh obložen papirom za pečenje. Kolačiće ispecite do zlatnog u rerni na 170° C uz uključen fen ili 180-190° C uz standardne grejače. Kada su gotovi, sačekajte da se potpuno ohlade pre nego ih izvadite iz kalupa ili isečete na kocke.
RUČAK ZA 15 MINUTA: MANGO SALATA & VEGAN BURGER
MANGO SALATA
Sastojci:
– 1 super zreo mango
– 1 žuta paprika
– 1 keleraba
– 1 manja glavica crvenog luka
– oko 250 g kuvane kinoe ili neke druge žitarice, ječma na primer
– veza peršuna
– pola veze mirođije
– rendana korica 1 organskog limuna
– sveže ceđen sok limete
– ravna kašičica sumaka
– ravna kašičica tucane ljute paprike
– so i biber po ukusu
– malo ekstradevičanskog maslinovog ulja
Postupak:
Mango i papriku iseckajte na sitne kockice, a kelerabu i luk na tanje listiće. Sve pomešajte sa kinoom, dodajte sitno seckanu mirođiju, peršun, koricu limuna, začine, prelijte sokom od limete i malo ulja po želji. Promešajte još jednom i poslužite uz divne vegan burgere.
***
VEGAN BURGERI
Sastojci za 15 burgera:
– 500 g skuvanog crvenog salatnog pasulja
– 250 g skuvanog sočiva (ako nemaš vremena za kuvanje uzmi one iz konzerve, ocedi i operi pod mlazom vode)
– 1 srednje velika glavica sitno sečenog crvenog luka
– 1 veza peršuna
– sok od 1 limete
– 3 supene kašike tahinija
– 150 g mlevenog pečenog badema
– 100 g mlevene golice
– 6-8 supenih kašika mlevenog lana
– so i biber
Postupak:
Dobro oceđen pasulj i sočivo ubaci u procesor sa svim sastojcima osim lana, blendaj par minuta da se sve dobro sjedini i na kraju umešaj jednu po jednu kašiku lana dok masa ne postane dovoljno čvrsta da se formiraju burgeri. Peci u tiganju na malo ulja i srednjoj temperaturi po par minuta sa obe strane, et voila!
NAMAZ OD BELOG PASULJA
Sastojci za oko 200 g namaza:
– 150 g kuvanog belog pasulja ili otvori teglicu koga mrzi da kuva
– 60 ml punomasnog kokosovog mleka
– 1 puna kašičica dižon senfa
– 1 ravna kašičica sušenog origana
– 1 ravna kašičica limunove korice u prahu
– 2 kašičice svežeg soka od limuna
– pola kašičice kurkume
– so i biber po ukusu
Postupak:
Sve sastojke usitnite do kremastog u blenderu ili sa štapnim mikserom. Šta ne pojedete odmah spakujte u staklenu teglu i čuvajte u frižideru.
***
Jelena Malenović
Autor bloga o biljnoj kuhinji & jogi za zdravlje, Spice Sunshine
Foto: Jelena Višnjić