Piše: Simonida Zorić Jančić
Za mnoge su prve asocijacije na leto duge, tople letnje noći, zvezdano nebo, izlasci, lenja druženja, više vremena provedenog napolju, preplanulost, more, lakoća… Karakteristike ovog godišnjeg doba su tako toplota, ekspanzija, svetlo, akcija, pokret. Energija nas pokreće, otvara ka komunikaciji i druženju, ka ekspresiji ka spolja.
Nije ni čudo: u Tradicionalnoj kineskoj medicini i praksama koje se na nju oslanjaju, sezonu leta napaja element Vatre, koji se na emotivnoj ravni manifestuje kroz radost, smeh i sreću. Glavno pitanje leta jeste šta me čini radosnom/radosnim.
Ali paradoksalno, velika radost sa sobom nosi opasnost od disbalansa u vidu maničnosti, uznemirenosti ili ogorčenosti i tuge. Razlog tome je što su tokom leta aktivni meridijani Srca (doma naše unutrašnje harmonije) i Tankog creva (sposobnosti razlučivanja i donošenja odluka).
Sa ovim velikim energetskim potencijalom letnje sezone, ruku pod ruku ide i opasnost od pregorevanja i pregrevanja: taj osećaj prepoznajemo po odsustvu motivacije i snage da se pomerimo, oticanju ekstremiteta, probavnim problemima, letargiji ili anksioznosti, mentalnoj blokiranosti, poteškoćama da zaspimo ili da se probudimo, noćnom preznojavanju.
Sve ove neugodnosti veoma se lako i prirodno balansiraju određenim praksama disanja, joge ili qi gonga, kao i aromaterapijom.
Koje arome možete izabrati u letnjem periodu?
U svoj difuzer, sprej ili kremu za telo možete staviti nekoliko kapi citrusa poput limuna, pomorandže, bergamota, mandarine ili grejpfruta, jer imaju osvežavajuć efekat, posebno ako osećate mentalni ili fizički umor.
Etarsko ulje limunove trave (lemongrass) posebno osvežava i podiže raspoloženje, a i odbija komarce. Ako njemu dodamo malo lavande, dobijamo efikasan prirodan preparat protiv insekata. Lavanda je, inače, odličan izbor ako ne možete uveče da zaspite od vrućine ili uznemirenosti.
Ako imate masnu kožu ili imate problem sa oticanjem (lica, ekstremiteta), etarsko ulje ruzmarina je odličan izbor. Za negu kože i kose leti, ali i dubinsko rashlađivanje, nema bolje preporuke od ulja kamfora.
I za kraj, mali trik koji leti koristim u wellness masažama: ako želite da postignete dugotrajni efekat rashlađivanja, natopite peškir hladnom vodom, ocedite ga, kapnite 4 kapi mente ili eukaliptusa i stavite u frižider, da odstoji desetak minuta. Zatim stavite peškir na deo tela gde osećate preveliku toplotu. Ako niste sigurni, rashlađivanje zone stopala, šaka, vrata ili glave gotovo uvek donosi olakšanje.
***
Simonida Zorić Jančić
Registrovani praktičar Bahovih kapi (BFRP Beograd), Usui reiki master i Wellness terapeut (Učilište Lovran, Opatija). Držala seminare i radionice za odrasle na temu kreativnosti od 2013. godine do danas, kako u Srbiji tako i u inostranstvu: seminari kreativnosti u okviru holističkog programa Harmony na ostrvu Pašman, seminari rada sa kristalima, cvetnim esencijama i slobodnim pokretom u Beogradu, radionice kreativnosti za štićenice Sigurne kuće. Radionice su koncipirane kao pomoć u pronalaženju sopstvenog izraza i kreativnosti i radu na razvijanju sopstvenih potencijala i intuicije kroz različite kreativne tehnike.
U svom individualnom radu objedinjuje više holističkih pristupa, kombinujući rad sa telom kroz masaže, miofascijalno opuštanje i osvešćivanje psihosomatskih obrazaca kroz savetovanje, reiki i rad sa cvetnim esencijama.
Pored višegodišnjeg grupnog i individualnog rada, bavi se edukacijom i obukom polaznika iz oblasti holističkog wellnessa.
Autor holističkog wellness koncepta Zephyros.
U Homeplace – Holističkom centru vodi programe Holistic Bodywork, Dynamic cupping bodywork i savetovanje za Bahove kapi, kao i časove Yin Yoge.
Više o Simonidinom radu možete saznati na njenom sajtu www.zephyroswellness.com